Great news, We found your vehicle!
Ring Xenon220 H7 (Single)
| Fitting | H7 (499) |
|---|---|
| Bulb count | 1 |
| Bulb technology | Halogen |
| SKU | RX2277 |
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Xenon220 are Ring’s best performing halogen bulbs and a like for like replacement of standard headlamps. Xenon220 is a range of performance halogen bulbs that provide up to 220% more light on the road ahead. Their exceptional brightness and longer beam allow motorists to see potential hazards and other motorists earlier. Providing a colour temperature that is up to 3700K means a whiter look in the headlamp and better reflections of road markings and signs for safer night-time driving. They are E approved and road legal and offer motorists instant improvements in visibility.
The Xenon220 bulbs are available in 100% recyclable packaging. The design and pack style is part of Ring’s mission to become greener and more sustainable to help the planet.
- +220% brighter performance halogen upgrade bulb
- Ring’s best performing halogen upgrade
- More light on the road ahead allowing drivers to see more
- Better visibility of road markings and signs
- Up to 3700K colour temperature meaning a whiter look in the headlamp compared to a standard bulb
- No changes to vehicle wiring required
Specifications
Specifications
| SKU | RX2277 |
|---|---|
| Fitting | H7 (499) |
| Bulb Base | PX26d |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 55W |
| Kelvin Rating | 3700K |
| Road Legal | Yes |
| Product Range | Xenon220 |
| Purpose | Maximum Performance |

Couldn't load pickup availability