Great news, We found your vehicle!
1
/
of
1
Ring Long Life H1 (Single)
Free 1 Year warranty
Low in stock
Regular price
£8.32
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
| Fitting | H1 (448) |
|---|---|
| Bulb count | 1 |
| Bulb technology | Halogen |
| SKU | RU448LL |
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Replacement Long Life Headlamp Bulbs. Lasts up to 3x longer than a standard bulb. Ideal for high mileage drivers and for day and night use.
- Replacement long life H1 headlamp
- Lasts 3x longer than a standard bulb
- Ideal for high mileage drivers
- Improved resistance to overvoltage
Specifications
Specifications
| SKU | RU448LL |
|---|---|
| Fitting | H1 (448) |
| Bulb Base | PGJ19-2 |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Count | 1 |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 55W |
| Kelvin Rating | 6000K |
| Road Legal | Yes |
| Product Range | Long Life |
| Purpose | Eco and Long Life |

Regular price
£8.32
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability