Great news, We found your vehicle!
1
/
of
2
Philips VisionPlus P21/5W (Twin)
Free 1 Year warranty
Low in stock
Regular price
£6.25
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
| Fitting | P21/5W (380) |
|---|---|
| Bulb count | 2 |
| Bulb technology | Halogen |
| SKU | 12499VPB2 |
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Brighter, safer everyday lighting
Philips Vision Plus bulbs offer enhanced visibility and safety, allowing you to see farther ahead and react sooner. They also make your vehicle more noticeable to others — giving the driver behind up to 3 metres additional braking distance at 100 km/h.
Engineered with a unique gas mixture and a thicker, faster‑lighting filament, Vision Plus bulbs deliver brighter performance and longer life compared to standard halogens. This makes them a reliable upgrade for everyday driving.
Treat your vehicle to improved clarity and safety with Philips Vision Plus.
Specifications
Specifications
| SKU | 12499VPB2 |
|---|---|
| Fitting | P21/5W (380) |
| Bulb Base | BAY15d |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 21W |
| Road Legal | Yes |
| Product Range | Vision Plus |
| Purpose | Standard |

Regular price
£6.25
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability