Great news, We found your vehicle!
Osram Xenarc Night Breaker 220 D4S (Twin)
| Fitting | D4S |
|---|---|
| Bulb count | 2 |
| Bulb technology | Xenon |
| SKU | 66440XN2-2HB |
Couldn't load pickup availability
Description
Description
The most powerful xenon light from OSRAM
XENARC NIGHT BREAKER 220 is the brightest xenon automotive light from OSRAM. This powerful lamp, featuring highly efficient xenon technology, delivers up to 220% more brightness compared to the minimum legal standard, offering significantly improved visibility on the road. More light means you can see farther and react sooner to potential hazards.
In addition, XENARC NIGHT BREAKER 220 produces a beam of up to 250 metres and up to 20% whiter light (compared to the minimum legal standard), giving your vehicle a more modern, premium appearance. Experience the pure performance of OSRAM’s most powerful xenon lamp, available in D1S, D2S, D3S and D4S.
Please note: XENARC lamp replacement is recommended to be carried out by a professional and in pairs.
Specifications
Specifications
| SKU | 66440XN2-2HB |
|---|---|
| Fitting | D4S |
| Bulb Base | P32d-5 |
| Lumens | 3200 lm |
| Bulb Technology | Xenon |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage | 42V |
| Wattage | 35W |
| Kelvin Rating | 4400K |
| Road Legal | Yes |
| Product Range | Xenarc Night Breaker 220 |
| Purpose | Maximum Performance |

Couldn't load pickup availability