Great news, We found your vehicle!
1
/
of
1
Neolux Extra Light H7 (Twin)
Free 1 Year warranty
Low in stock
Regular price
£13.49
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
| Fitting | H7 (499) |
|---|---|
| Bulb count | 2 |
| Bulb technology | Halogen |
| SKU | N499EL1-2SCB |
Couldn't load pickup availability
Description
Description
Replacement Extra Light Headlamp Bulbs.
- Better visibility
- Remarkable illumination
- Extra light enables drivers to see farther and thereby allows greater reaction time
- Earlier recognition of risks, barriers, and signs
- Affordable
Specifications
Specifications
| SKU | N499EL1-2SCB |
|---|---|
| Fitting | H7 (499) |
| Bulb Base | PX26d |
| Lumens | 1500 lm |
| Bulb Technology | Halogen |
| Bulb Count | 2 |
| Voltage | 12V |
| Wattage | 55W |
| Kelvin Rating | 3200K |
| Product Range | 150% Extra Light |
| Purpose | Maximum Performance |

Regular price
£13.49
Including VAT
Shipping calculated at checkout.
Couldn't load pickup availability